„Prawdopodobieństwo poniesienia porażki w „walce” nie powinno zniechęcać nas do wspierania sprawy, którą uważamy za słuszną…”

Ktoś mi kiedyś powiedział i miał rację, że: „Prawdopodobieństwo poniesienia porażki w „walce” nie powinno zniechęcać nas do wspierania sprawy, którą uważamy za słuszną…”

Wielu z ciekawością albo z przekąsem pyta: To o co chodzi w tej Wiośnie Edukacji?

No właśnie, o co?

Można udzielić wielu różnych odpowiedzi, ale najbardziej podoba mi się odpowiedź prof. Lecha Mankiewicza, która wybrzmiała w pewnej FB dyskusji:

„Chodzi o to, że to co wspólnie robimy to jest już sedno edukacji, a nie jakieś tam eksperymenty! 🙂 Łączymy falki w TSUNAMI!”

Czym zatem jest Wiosna Edukacji?:

… to projekt bez ram, zadzierania nosa … wynikający z potrzeby działania oraz świadomości, że wszystko, co w danej chwili robimy, oddziałuje i wpływa na innych ludzi …

… to chęć docierania do wielu i … i inspirowania ich do osiągania celów na rzecz zmian w edukacji …

… to radość z prowadzenia innych ku wspólnej pracy na rzecz doskonalenia samych siebie i ich społeczności …

Dziwnie napisane?  …  Napiszę inaczej:

💚💛🧡 Ruszamy jesienią z pilotażowym projektem i … i będziemy, ze szkołami/przedszkolami oraz indywidualnymi nauczycielami dokonywać zmian, które pokażą, że w każdej rzeczywistości DaSię. Nie mówimy, że to co my robimy jest jedynie słuszne. Nie oceniamy i nie krytykujemy. Chcemy zadziałać i poruszyć kolejnych ludzi otwartych na zmiany. Tyle albo aż tyle 💚💛

A dodatkowo MAMY PLAN na opracowanie modelu pracy szkoły, przedszkola, który pozwoli na „łatwiejsze”, skuteczniejsze wprowadzanie zmian… Nazwałyśmy go QZ 5P (Ku Zmianie, Perspektywy, Pasja, Poszukiwania, Przestrzeń, Pewność).

Myślimy, że dzisiaj już nikogo nie trzeba przekonywać do zmian. Dzisiaj trzeba pomyśleć o „narzędziu”, które pozwoli każdemu, kto zechce podjąć działanie, ruszyć do przodu… Będziemy wspólnie poszukiwać rozwiązań i sposobów na to, żeby było łatwiej i dlatego ZAPROSIŁYŚMY I ZAPRASZAMY WSZYSTKICH, którzy są gotowi lub mają dużo wątpliwości, ale chcą mimo wszystko działać …

Od września 2018 do czerwca 2019 pilotaż, w którym, na dobry początek, weźmie udział około 20 tysięcy ludzi – nauczycieli, uczniów i ekspertów.

Później koleje edycje lub inne, wypracowane w trakcie pilotażu pomysły … #wiosnaedukacji

37047408_2135882729755865_4499953367639916544_n

Autor: ewaradanowicz

Ekspert ds. przestrzeni edukacyjnej, zmiany i innowacji w projektach polskich i międzynarodowych realizowanych we współpracy z samorządami, ośrodkami doskonalenia nauczycieli, uczelniami wyższymi. Wizjoner, trener, angażujący przywódca wspierający rozwój szkół i przedszkoli. Członek Rady Programowej projektu Szkoła dla Innowatora realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, MEN, CEO, Szkołę Edukacji, Stowarzyszenie WIS Radowo Małe, Deloitte, Zwolnionych z Teorii. Członkini społeczności The Global Change Leader Ashoka. Prezes Stowarzyszenia Kierunek Nowa Edukacja. Założycielka sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa społecznego w środowisku defaworyzowanym. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools.   Nieustannie poszukuje najlepszych rozwiązań organizacyjnych i kierowniczych, które można zastosować w sferze edukacji. Stworzyła autorską szkołę publiczną, do której przyjeżdżają ludzie z całej Polski, by zobaczyć, uczyć się i uwierzyć, że można. Wielokrotne wprowadzanie zmian dało jej doświadczenie i pozwoliło wypracować model działania, według którego prowadzi zespół poprzez zmianę do nowych rozwiązań. Inicjatorka ogólnopolskiego, oddolnego ruchu Wiosna Edukacji.  Autorka książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”, poradnika ORE dla dyrektorów i nauczycieli „Zmiany, innowacje, eksperymenty – w poszukiwaniu inspiracji”, Współautorka książki „Za progiem. -Jak rozwija się dziecko i co z tego wynika dla nauczyc9ela IV kl.”. Autorka ekspertyzy dla IBE pt. „Działająca Szkoła” dotyczącej kształtowania kompetencji społecznych w szkole. Wolne chwile spędza na rowerze ... dużo podróżuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: